Yuvaköy Mah. 3706. Cad. No: 61/1 Yenimahalle/Ankara

Onyx

HONEY ONYX
SUNNY ONYX
RED PALISSANDRO

ONYX

Onyx Mermer yarı değerli taşlar grubundandır. Kelime kökü Asur dilinde “yüzük, halka” manasında ya da Yunanca “tırnak” anlamından türediğine dair yorumlar mevcut. Türkçe’de onyx, değerli taşların hem de mücevher sektörüne ait kalsedon taşlarından akiğin, bir türü olarak ortak kullanım adıdır. Büyük ölçüde silisyum minerallerinden oluşan bir tür akik taşıdır. Bu taşa benzer oluşundan dolayısıyla mermer çeşitlerinden biri de “onyx mermer” olarak adlandırılmıştır.

Oniks mermerin diğer mermerlere göre oluşumu ise soğuk kaynak sularında bulunan kalsiyum karbonatın çökelmesi ile oluşan kayaçlar olarak ortaya çıkmasıdır. Diğer mermer türlerinin oluşumu ile karşılaştırıldığında; oniks mermerlerini oluşturan sular içerik bakımından daha fazla madeni tuz içermekte ve çökelme işlemi ise daha yavaş gerçekleşmektedir. Bu şartlarda oluşan taş ise; kristalize, yoğun ve oldukça saydam olmaktadır. Saydam ve kristalize yapıları ile diğer mermer türlerinden ayrılırlar. Onix saydam yapısı ile ışığı geçirebilme özelliğine sahiptir. Bu nedenle dekorasyon ve mimari amaçlı kullanılmayada elverişlidir. Renk olarak genellikle beyaz, yeşil, sarı ve kırmızı olarak bulunurlar.

Onyx mermeri ışık geçirgenliği ve az sayıda üretimi nedeniyle genellikle , iç mekan tasarım uygulamarında kullanılmaktadır. Kendine has dekoratif yapıları ile genellikle toplu kullanım alanlarının lobi ve fuayelerinde görsel zenginlik vermesi için ışıklandırılarak uygulanmaktadır.

antika alanlar
saat alan yerler
saat alan yerler
ikinci el saat alan yerler
antika müzayede
böcek ilaçlama
rfid